تبلیغات
کـــــــــیهان - نخستین موشک هوش مصنوعی جهان به فضا پرتاب شد <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

2.jpg-33.jpeg

موشک جدید سوخت جامد ژاپن روز گذشته(شنبه) با موفقیت در یک پرتاب هماهنگ شده از مرکز فرماندهی مبتنی بر رایانه لپ‌تاپ به همراه تلسکوپی برای رصد از راه دور سیارات به فضا ارسال شد.سازمان اکتشاف هوافضای ژاپن موشک اپسیلون را در ساعت 5:00 صبح به وقت گرینویچ از مرکز فضایی اوچینورا در کاگوشیما در جنوب این کشور به فضا پرتاب کرد.بیش از 900 تن در یک مقر مشاهده عمومی در توکیو در زمان این پرتاب به تشویق و تصویربرداری از موشک پرداختند.

موشک 24 متری سه مرحله اپسیلون که 91 تن وزن دارد، تلسکوپ « SPRINT-A» را در ارتفاع حدود 1000 کیلومتری طبق برنامه‌ریزی آزاد کرد.

SPRINT-A اولین تلسکوپ فضایی جهان برای رصد از راه دور سیاراتی مانند ناهید، مریخ و مشتری از مدار اطراف زمین است.

ابتدا این پرتاب قرار بود در روز 27 اوت(پنجم شهریور) انجام شود اما اولین تلاش تنها چند ثانیه پیش از پرتاب در پی شناسایی اشتباه یک اختلال موقعیتی معلق ماند.

ژاپن امیدوار است این موشک که تنها به وسیله دو رایانه لپ‌تاپ در یک مرکز فرماندهی با تعداد کمی از کارکنان پرتاب شده، در تجارت فضایی جهانی قابل رقابت باشد.

اپسیلون تقریبا به اندازه نصف موشک سوخت مایع H2-A این کشور و جانشین موشک سوخت جامد M-5 است که در سال 2006 به دلیل هزینه‌های بالای آن کنار گذاشته شده بود.

این موشک کوچک برای اولین بار در جهان به هوش مصنوعی تجهیز شده که به آن اجازه می‌دهد بطور مستقل بررسی‌های پرتاب را انجام دهد.

در مرکز کنترل تنها هشت کارمند در ماموریت پرتاب اپسیلون حضور داشتند که در مقایسه برای پرتاب موشکی مانند H2-A به حدود 150 کارمند نیاز بود.

سازمان فضایی ژاپن هزینه تولید و پرتاب را به 37 میلیون دلار کاهش داده که در مقایسه حدود نیمی از هزینه‌های لازم برای موشک قبلی M-5 است.:: موضوعات مرتبط: اخبار علمی و تازه های فناوری نجوم
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1392/06/25
نظرات()