تبلیغات
کـــــــــیهان - «کنجکاوی» در پیاده‌روی مریخی رکورد زد <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

http://media.isna.ir/content/18-418.jpg/4

مریخ‌نورد «کنجکاوی» با پیمودن مسیر 141 متری، رکورد طولانی‌ترین مسیرپیمایی در طول یک روز مریخی را شکست.  مریخ نورد یک تنی ناسا از ماه آگوست 2012 فعالیت اکتشافی خود را بر سطح سیاره سرخ آغاز کرده است.کنجکاوی در سیصد و هشتاد و پنجمین روز مریخی به دو موفقیت تازه دست یافت که شامل طولانی ترین مسیرپیمایی در یک روز و مسیریابی خودکار به تنهایی بود.بر اساس اعلام آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ ناسا، کنجکاوی در تاریخ پنجم سپتامبر (14 شهریور) مسافت 42 متری را با استفاده از سیستم هوشمند آنبورد خود پیمود.

«جف بیسیادکی» برنامه ریز مریخ نورد کنجکاوی تأکید می کند: مسیر طولانی بسمت کوه شارپ در پیش داریم و با فعال کردن سیستم اجتناب از خطر مریخ نورد امیدواریم که بتوانیم موانع را براحتی پشت سر بگذاریم.

پس از پیمودن این مسیر و با ارزیابی عملکرد مریخ نورد و تکمیل نقشه راه در تاریخ هشتم سپتامبر، کنجکاوی به نخستین توقفگاه پنجگانه در مسیر رسیدن به کوه شارپ در فاصله 5.5 کیلومتری از مرکز دهانه گیل موسوم به توقفگاه Waypoint 1 رسید.

با پایان یافتن تحقیقات علمی در منطقه Waypoint 1 ادامه مأموریت به سمت چهار توقفگاه دیگر و رسیدن به مقصد نهایی کوه شارپ از سر گرفته خواهد شد.

مریخ نورد کنجکاوی در طول بیش از یکسال فعالیت بر سطح سیاره سرخ به هدف نخست مأموریت خود یعنی کشف شواهدی از محیط باستانی مریخ که از تکامل حیات میکروبی حمایت می کند، دست یافته است.:: موضوعات مرتبط: اخبار علمی و تازه های فناوری
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1392/06/24
نظرات()