تبلیغات
کـــــــــیهان - تصاویر شگفت‌انگیز از آب نباتهای کیهانی/ علت تشکیل سحابی‌های سیاره‌ای <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

تصاویر شگفت‌انگیز از سحابیهای درخشان که شبیه آب نباتهای کیهانی هستند در یک گروه از تصاویر جدید گروه علمی رصدخانه اشعه ایکس چاندرا ناسا خودنمایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تصاویر بخشی از بررسیهای تلسکوپ فضایی چاندرا در سحابیهای سیاره ای است که وقتی تشکیل شده اند که ستاره های درحال مرگ لایه های بیرونی گازی خود را بیرون داده اند.

نخستین مرحله از این بررسیها دربرگیرنده رصد 21 سحابی بوده که تصاویر آن اخیر منتشر شده است. تلسکوپ چاندرا همچنین ویدئویی از این سحابی ها را منتشر کرده است.

تصویری از سحابی NGC 6543  یا سحابی چشم گربه

تلسکوپ فضایی چاندرا کیهان را با نور اشعه ایکس طول موج کوتاه رصد می کند. این اطلاعات که به رنگ صورتی نشان داده شده و اطلاعات رنگهای سبز، قرمز و آبی با تصویر نوری تلکسوپ فضایی هابل ترکیب شده است. چهار سحابی که در این تصویر مشاهده می شود سحابی چشم گربه و سحابی های NGC 7662، NGC 7009 و NGC 6826 هستند.

جوئل کاستنر ستاره شناس موسسه فناوری روچستر که ریاست این تحقیق را برعهده داشت اظهار داشت: سحابیهای ستاره ای برای متخصصان فیزیک نجومی آزمایشگاه های ستاره های درحال مرگ را برای بیش از یک قرن فراهم کرده اند. این سحابی ها بستر مناسبی برای آزمایش نظریات تکامل ستاره ای است و به ما بینشی درباره ماهیت عناصر سنگین در کیهان و در زمین می دهد اما با تمام این تفاسیر ما به طور کامل تنوع اشکال خیره کننده آنها را درک نمی کنیم.

تمام سحابیهایی که مورد بررسی قرار گرفته در فاصله نزدیکی با زمین قرار دارند اما این فاصله نزدیک از دیدگاه ستاره شناسان 5 هزار سال نوری است

کاستنر اظهار  داشت: از آنجا که این سحابی ها در فاصله های نسبتا نزدیکی با زمین قرار دارند، ما فکر می کنیم که این گروه از اجسام کیهانی به طور کلی نماینده سحابیهای سیاره ای هستند.

انتظار می رود که خورشید خود نیز در چندین میلیارد سال آینده یک سحابی سیاره ای ایجاد کند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که هیدروژن خورشید برای سوزاندن هسته تمام شود و خورشید به یک ستاره سرخ بزرگ تبدیل شود که زمین و سیاره های داخلی منظومه شمسی را در شعاع جدید خود فرو می برد و ده ها تا صدها برابر وسیع می شود.

پس از آن خورشید، چون سایر ستاره های این منطقه لایه های خارجی خود را بیرون می دهد و هسته آن به یک ستاره کوتوله تبدیل می شود. این هسته داغ باد سریعی خارج می کند که موجب می شود لایه های گازی خارج شده پوسته های درخشانی از سحابیهای ستاره ای بسازند.

تصور می شود که نور اشعه ایکس پخش شده که توسط چاندرا در این چهار سحابی مشاهده شده توسط امواج ضربتی ایجاد شده که باد ستاره ای در برخورد لایه های گازی ایجاد کرده است.

تلسکوپ فضایی چاندرا یا تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا یک تلسکوپ فضایی ساخته شده به‌ وسیله ناسا است که تمام فعالیتهایش در زمینه اشعه ایکس است.:: موضوعات مرتبط: اخبار علمی و تازه های فناوری گزارش های تصویری كیهان شناسی
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/07/25
نظرات()