تبلیغات
کـــــــــیهان - اعطای معتبرترین جایزه علمی به برترین محققان پزشکی، فیزیک و شیمی <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

برندگان جوایز علمی نوبل طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه این هفته در رشته های پزشکی، فیزیک و شیمی اعلام شدند.

برندگان جایزه نوبل شیمی

به گزارش خبرنگار مهر، آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز چهارشنبه 19 مهرماه جایزه نوبل شیمی را به رابرت جی لفکویتز و برایان کوبیلکا اهدا کرد.

جایزه نوبل شیمی برای مطالعه درباره گیرنده های همراه G پروتئین به این 2 محقق آمریکایی اعطا شد.

حسگرهای روی سطح سلول گیرنده نامیده می شوند، تحقیقات این دو برنده نوبل در رشته شیمی برای مشخص کردن نحوه کار یک خانواده از گیرنده ها که G پروتئین- گیرنده های همراه (GPCR) نامیده می شوند، بوده است.

در این خانواده ما با گیرنده هایی برای آدرنالین، دوپامین، سروتونین، نور، طعم و بو رو به رو می شویم. اکثر فرآیندهای فیزیولوزیکی به GPCR ها بستگی دارد. حدود نیمی از تمام داروها از طریق این گیرنده ها عمل می کنند که در آن میان می توان به آنتی هیستامینها و انواع داروهای مربوط به روانپزشکی اشاره کرد.

جایزه نوبل شیمی تاکنون 103 بار به 161 نفر بین سالهای 1901 تا 2011 اهدا شده است.

برندگان جایز نوبل فیزیک 2012

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه شنبه 18 مهرماه جایزه نوبل فیزیک را به سرژ هاروش از فرانسه و دیوید واینلند از آمریکا اهدا کرد.

این جایزه برای تحقیق درباره نورشناسی کوانتوم، کنترل دقیق فوتونها و واحدهای بنیادین نور اهدا شد.

جایزه نوبل فیزیک در سال گذشته به سال پرلموتر، برایان اشمیت، آدام ریس اهدا شد علت اهدای این جایزه به خاطر استفاده از ابرنواخترها به عنوان شمعهای استناندارد برای تعیین میزان فاصله بود این امر موجب شد آنها بتوانند نشان دهد که بزرگ شدن جهان شتاب ‌دار است.

از سال 1901 تاکنون، 105 جایزه در رشته فیزیک اهدا شده است.

برندگان جایزه نوبل پزشکی 2012

جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال 2012 به جان بی گوردن انگلیسی و شینیا یاماناکا ژاپنی برای اکتشاف در عرصه سلولهای بنیادین اهدا شد.

علت اهدای جایزه نوبل پزشکی تحقیقات در زمینه برنامه ریزی دوباره ای در تبدیل سلولها به حالت اولیه سلول بنیادین و استفاده از آنها به منظور تولید سلولها و بافتهای مختلف در بدن انجام داده اند.

جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی به عنوان یکی از جایزه‌های نوبل است و هر سال از سوی موسسه کارولینسکا اعطا می‌شود. این موسسه یکی از بزرگترین دانشگاههای علوم پزشکی اروپا است که در شهر استکهلم، سوئد واقع شده است.:: موضوعات مرتبط: متفرقه اخبار علمی و تازه های فناوری
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/07/22
نظرات()