به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سرژ هاروش، استاد کالج فرانسه و دانشگاه اکول نورمال سوپریو فرانسه و دیوید واینلند، رهبر گروه و عضو موسسه ملی استاندارد و فناوری در دانشگاه کلورادو با حفظ طبیعت مکانیک کوانتومی آنها موفق به کسب نوبل فیزیک شدند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سرژ هاروش، استاد کالج فرانسه و دانشگاه اکول نورمال سوپریو فرانسه و دیوید واینلند، رهبر گروه و عضو موسسه ملی استاندارد و فناوری در دانشگاه کلورادو با حفظ طبیعت مکانیک کوانتومی آنها موفق به کسب نوبل فیزیک شدند.

برندگان جایزه نوبل فیزیک 2012

کار این برندگان در زمینه سنجش و کار بر روی ذرات با حفظ طبیعت مکانیک کوانتومی آنها عصر جدیدی از آزمایش فیزیک کوانتوم با نمایش مشاهدات مستقیم از ذرات کوانتومی بدون تخریب آنها را آغاز کرد.

هاروش و واینلند هر دو در حوزه اپتیک کوانتوم کار می‌کنند که به بررسی تعامل اساسی میان نور و ماده می‌پردازد. شیوه‌های پیشگامانه آنها این حوزه پژوهشی را قادر کرده تا اولین گام‌های خود را در مسیر ساخت یک گونه جدید از رایانه ابرسریع مبتنی بر فیزیک کوانتومی بردارد.

شاید یک رایانه کوانتومی بتواند زندگی روزمره انسان را در قرن حاضر مشابه ورود رایانه کلاسیک به زندگی مردم در قرن گذشته تغییر دهد.

این پژوهش همچنین به ساخت ساعتهای بسیار دقیق منجر شده که می‌توانند اساس آینده برای یک استاندارد جدید زمان با هزاران بار دقت بیشتر از ساعتهای سزیم کنونی باشند.

اعلام برندگان نوبل فیزیک امسال البته باعث شگفتی بسیار آن دسته از افرادی شد که انتظار داشتند پژوهش مرتبط با کشف ذره گریزان بوزون هیگز بتواند این جایزه را از آن خود کند.

جایزه نوبل فیزیک سال گذشته به سال پرلموتر، آدم ریس و برایان اشمیت برای ارائه شواهدی از شتاب در انبساط جهان اعطا شده بود.


:: موضوعات مرتبط: فیزیک اخبار علمی و تازه های فناوری
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/07/18
نظرات()
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic