تبلیغات
کـــــــــیهان - فضاپیمای داون رهسپار ملاقات با سیاره کوتوله می‌شود <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

پس از یک سال خیره شدن به یک خرده سیاره بزرگ، فضاپیمای " داون" ناسا که در سال 2007 پرتاب شده بود، خرده سیاره وستا را به مقصد سیریس ترک کرد و انتظار می‌رود که در سال 2015 در این خرده سیاره فرود آید.

پس از یک سال خیره شدن به یک خرده سیاره بزرگ، فضاپیمای " داون" ناسا که در سال 2007 پرتاب شده بود، خرده سیاره وستا را به مقصد سیریس ترک کرد و انتظار می‌رود که در سال 2015 در این خرده سیاره فرود آید.

به گزارش خبرگزاری مهر، کنترل کنندگان زمینی سیگنالی از فضاپیمای داون ( Dawn) دریافت کردند که نشان می داد این فضاپیما با موفقیت از خرده سیاره وستا عبور کرده و مسیر سیاره کوتوله سیریس را در پیش گرفته است.

سیاره کوتوله به جرمی آسمانی در منظومه خورشیدی اطلاق می شود که دارای 4 ویژگی است: در مداری به دور خورشید می‌گردد، دارای جرمی است که به آن توان گرانشی می ‌دهد که باعث می ‌شود شکل نسبتاً گرد و همسان داشته‌باشد، تمام مسیر (مدار) خود را از اجرام ریز و درشت جارو نکرده است ( یا به عبارت دیگر آنها جذب یا دفع نکرده) و در نهایت این که قمر یک سیاره نیست.

برخی در مقایسه با مأموریتهای اخیر چون هفت دقیقه وحشت کنجکاوی، حرکت چرخهای این مریخ نورد روی سطح مریخ، ترک خرده سیاره وستا توسط فضاپیمای داون را مسئله چندان هیجان انگیزی نمی دانند.

مارک ریمن از آزمایشگاه رانش جت ناسا که این مأموریت 466 میلیون دلاری را مدیریت می کند، اظهار داشت: مأموریت داون در این خرده سیاره به آرامی و با مطلوبیت تمام انجام شد.

فضاپیمای داون در سال 2007 پرتاب شد و نخستین فضانوردی است که دو جسم فلکی را در تلاش برای کسب اطلاعات درباره تکامل منظومه شمسی ملاقات می کند.

داون سال گذشته وارد مدار وستا شد، خرده سیاره ای که اندازه آن با اندازه ایالت آریزونا آمریکا برابری می کند. وی در این مأموریت تصاویری به عنوان نماهای نزدیک از سطح ناصاف این خرد سیاره به زمین ارسال کرد. مقصد بعدی این فضاپیما سیاره کوتوله سیریس است که ابعاد آن برابر ایالت تگزاس آمریکا است.

وستا و سیریس بزرگترین اجرام در کمربند خرده سیاره ای میان مریخ و مشتری هستند که با سنگهای فضایی پرشده است، دو خرده سیاره ای که هرگز شانس تبدیل شدن به سیاره کامل را نیافتند. این دو خرده سیاره به عنوان کپسولهای زمانی، اجرامی ایده آل برای دانشمندانی هستند که تلاش می کنند نحوه تکامل زمین و سایر سیاره ها را کشف کنند.

داون در طول اقامت یکساله خود در وستا از دوربینها، طیف سنج مادون قرمز و آشکار ساز نوترون و اشعه گاما استفاده کرد تا این خرده سیاره را از ارتفاعهای متفاوت تا 209 کیلومتری بالای سطح آن بررسی کند.

فضاپیمای داون در جریان این مأموریت شگفتیهای جدید را برای دانشمندان روشن کرد، دانشمندان از مدتها قبل می دانستند که خرده سیاره وستا در قطب جنوبی دارای یک شکاف عمیق است که احتمالا در برخورد با یک خرده سیاره کوچکتر ایجاد شده است، یک نگاه دقیق تر مشخص کرد که وستا دو شکاف در همان منطقه دارد که این نشان می دهد ظرف 2 میلیارد سال گذشته دوباره مورد اصابت قرار گرفته است.

داون پس از ترک وستا 1 میلیارد و 496 میلیون کیلومتر دیگر باید طی کند تا به سیریس برسد، طول مدتی که تا اوایل سال 2015 به طول می انجامد.:: موضوعات مرتبط: نجوم اخبار علمی و تازه های فناوری
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/06/19
نظرات()