تبلیغات
کـــــــــیهان - نخستین تصاویر ارسالی مریخ نورد ناسا از سیاره سرخ <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

مریخ نورد جدید و پیشرفته ناسا امروز روی سطح سیاره سرخ فرود آمد و نخستین تصاویر خود را پس از فرود به زمین ارسال کرد، تصاویری که سایه آن را درون یک دهانه برخوردی نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کنجکاوی مریخ نورد جدید ناسا که امروز دوشنبه 16 مرداد ماه روی سطح مریخ فرود آمد قصد دارد به بررسی وجود ارگانیسمهای میکروسکوپی و وجود حیات در تاریخ این سیاره بپردازد.

کنجکاوی وزن یک تنی دارد و به آزمایشگاه بررسی نمونه های خاک و سنگهای مریخ مجهز است.

این روبات در اواخر 2011 توسط راکت اطلس 4 پرتاب شد و امروز در مریخ فرود آمد.

تعیین ماهیت و موجودیت ترکیبهای کربن ارگانیک، به بررسی مقدار موجود عناصر مقدماتی شیمیایی برای حیات، شناخت خصوصیاتی که ممکن است اثرات متابولیسم یا آثار حیات را نشان دهند، بررسی ترکیب شیمیایی، ایزوتوپیک و معدنی سطح مریخ و مواد مربوط به زمین شناسی سطح برخی از اهداف اعزام مریخ نورد کنجکاوی به مریخ است.

این مریخ نورد همچنین تفسیر فرایندی که در آن خاک و صخره‌ها شکل گرفته‌اند، به دست آوردن مقیاس زمانی از سیر تکامل اتمسفر مریخ، تعیین وضعیت موجود، توزیع و چرخه آب و دی اکسید کربن، مشخص کردن طیف گسترده از تابش سطح شامل پرتو کهکشانی، پرتو کیهانی، بارش نوترونی و پروتونی خورشید را در دستور کار قرار دارد.

دقایقی پس از فرود کنجکاوی نخستین تصاویر سیاه سفید را از داخل دهانه برخوری ارسال کرد و طی چند روز آینده انتظار می رود که کنجکاوی نخستین تصاویر رنگی خود را از مریخ به زمین ارسال کند.

سایه کنجکاوی روی سطح مریخ درست پس از فرود

این تصویر از نخستین تصاویری است که توسط مریخ نور کنجکاوی پس از فرود در مریخ به وسیله لنزهای زاویه باز گرفته شده است

یکی از شش چرخ کنجکاوی را روی سطح مریخ پس از فرود نشان می دهد

تصویر محل قرار گیری 17 دوربینی که کنجکاوی به آن مجهز شده است:: موضوعات مرتبط: نجوم گزارش های تصویری اخبار علمی و تازه های فناوری
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/05/16
نظرات()