تبلیغات
کـــــــــیهان - تصاویری با وضوح بالا از تاج خورشید/ درک تأثیر خورشید بر زمین <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>


دانشمندان برای نخستین بار تصاویر بی‌سابقه و دارای وضوح تصویر بالایی ارائه کرده اند که جو بالایی خورشید یا همان تاج اسرار آمیز ستاره زمین را به خوبی نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان تا امروز نتوانسته بودند نگاه مناسبی به تاج خورشیدی که دارای دمای میلیونها درجه سانتیگراد است و طوفانهای شدید آن می تواند صدماتی را به زمین وارد کند داشته باشند و این بخش اسرار آمیز از خورشید را مورد بررسی قرار دهند.

فعالیت در تاریخ خورشید در تاریخ 11 ژوئیه 2012 ( 21 تیرماه) توسط دوربین تاج خورشیدی کیفیت بالای ناسا  گرفته شده است. این تصاویر از رصدهای نور ماورای بنفش با طول موج 19.3 نانومتر ( 25 برابر کوتاه تر از طول موج نور مرئی) ایجاد شده است

این تصاویر 16 مگاپیکسلی توسط تصویربردار تاجی ناسا (Hi-C) با وضوح تصویر بالا گرفته شده است که روز 11 ژوئیه (21 تیرماه) روی یک موشک اکتشافی پرتاب شد.

تلسکوپ تصاویری را با 5 برابر جزئیات بیشتر نسبت به بهترین تصاویر رصدی رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا ارائه کرده است. این تلسکوپ یک طراحی جدید آینه دارد که می تواند تصاویر کوچکی را به عرض 217 کیلومتری ثبت کند.

ناسا این فناوری و پیشرفت در تصویربرداری خورشیدی را چون مقایسه میان تصویر تلویزیونهای قدیمی و تلویزیونهای نسل جدید با وضوح تصویر بالا دانسته است.

دانشمندان اظهار می دارند که این تصاویر جدید می تواند به آنها در درک تأثیر خورشید بر زمین کمک کند.

این تصاویر از تاج خورشیدی یا اتمسفر بالایی خورشید با میلیونها درجه حرارت نشان دهنده اصطلاح وضوح تصاویر جدید است.تصویر بالا توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی و تصویر پایین توسط Hi-C گرفته شده است

لئون گلوب ستاره شناس اسمیتسونیان ( مرکز هاروارد- استمیتسونیان فیزیک نجومی) یکی از محققان این مأموریت اظهار داشت: با اینکه این مأموریت تنها چنددقیقه بود اما پیشرفت مهمی در مطالعات تاج خورشید است.

از زمانی که Hi-C روز یک موشک زیرمداری سوار شد، پرواز آن تنها 10 دقیقه به طور انجامید، از این زمان تنها 330 ثانیه گرفتن اطلاعات به طول انجامیده است.

درک فعالیت خورشیدی و تأثیرات آن روی زمین یک هدف مهم علمی برای Hi-C تلقی می شود که تصاویر منحصربه فردی از فعالیت دینامیک و ساختار اتمسفر خورشیدی فراهم کرده است.

براساس اظهارات گلوب، عبارت "جهانی فکر کن، محلی عمل کن" در رابطه با خورشید نیز کاربرد دارد. رویدادهای کوچکی که در سطح کوچکی در خورشید رخ می دهد می تواند بر تمام خورشید تأثیرگذار باشد و موجب انفجار شود.

محققان در کنار موشک Hi-C که تصاویر زیبایی از تاج خورشیدی گرفته است

تاج خورشیدی بیرونی ترین لایه خورشید است. در زمان قدیم تاج خورشید تنها در زمان کسوف دیده می شد، اما امروزه بسیاری از رصدخانه های زمینی و فضایی از جمله سوهو در هر لحظه قادر به دیدن تاج خورشیدی هستند.

طی دهه های متمادی دانشمندان خورشیدی تلاش می کردند به درک این مطلب برسند که چرا تاج خورشیدی اینقدر داغ است و چرا با طوفانهای شدید منفجر می شود.

تلسکوپ Hi-C طوری طراحی شده که بتواند ساختارهای بسیار ظریف را که عامل رفتار دینامیک خورشیدی است نگاه کند.:: موضوعات مرتبط: اخبار علمی و تازه های فناوری گزارش های تصویری نجوم
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/05/3
نظرات()