تبلیغات
کـــــــــیهان - پرتاب جدیدترین تلسکوپ فضایی ناسا/ تقویت مطالعه سیاه چاله‌ها <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>

پس از ماه‌ها تأخیر جدیدترین تلسکوپ فضایی ناسا ظرف دو هفته دیگر مأموریت خود را برای یافتن سیاه چاله‌های جهان و تحقیق درباره ماهیت اسرار آمیز آنها آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تلسکوپ جدید فضایی ناسا که از آن با عنوان نوستار (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) یاد می شود قرار است 13 ژوئن (24 خرداد) از جزایر مارشال به فضا پرتاب شود.

این تلسکوپ فضایی اشعه ایکس توسط موشک Pegasus XL به فضا پرتاب می شود.

این مأموریت مدتها به تأخیرافتاده و سرانجام تا 2 هفته آینده اجرایی می شود.

فیونا هریسون محقق اصلی مأموریت نوستار در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا اظهار داشت: نوستار به مطالعه چگونگی تشکیل سیاه چاله ها و رشد آنها می پردازد و این که چگونه این فرآیندها بر سیاره های میزبان آنها تأثیر می گذارد.

تلسکوپ فضایی نوستار روی نحوه شکل گیری و رشد سیاه چاله های جهان تحقیق خواهد کرد

وی گفت: این نخستین تلسکوپی است که بر اشعه های ایکس دارای انرژی بالا تمرکز می کند. این امر موجب می شود که نوستار برخی از گرم ترین، متراکم ترین و پرانرژی ترین پدیده ها را در جهان مطالعه کنند که در این میان می توان به سیاه چاله ها و انفجارهای بزرگ ستاره ها اشاره کرد.

براساس اظهارات هریسون، نوستار این اجسام را با حساسیت بی سابقه ای از طریق مطالعه انرژی بالا و پایین و دامنه طول موجهای کوتاه اشعه ایکس بررسی می کند. تصاویری که توسط نوستار ارسال می شود 10 برابر واضح تر از رصدگرهای اشعه ایکس کنونی در مدار است.

پل هارتز مدیر بخش فیزیک نجومی در دفترمرکز ناسا در واشنگتن اظهار داشت: این تلسکوپ پنجره جدیدی رو به جهان باز می کند. اگرچه ما با پرسشهای علمی بسیاری این مأموریت را آغاز می کنیم اما می خواهیم موارد غیرقابل انتظاری کشف کنیم که موجب شود به پرسشها و پاسخهایی برسیم که تاکنون مطرح نشده اند.

ابتدا قرار بود این تسکوپ در ماه مارس (اسفند) پرتاب شود اما پس از آنکه ناسا تصمیم گرفت نرم افزارهای موشک پرتاب کننده را مجدداً بررسی کند، پرتاب به تأخیر افتاد.

این تأخیر بدان معنا است که بهای این مأموریت 165 میلیون دلاری چندین میلیون دلار دیگر یا چنددرصد افزایش یافته است.

براساس اظهارات هریسون، تلسکوپ ناسا داخلی ترین مناطق سیاه چاله ها را بررسی می کند، جایی که مواد داغ با سرعت نور افزایش می یابد.:: موضوعات مرتبط: نجوم كیهان شناسی اخبار علمی و تازه های فناوری
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/03/15
نظرات()