تبلیغات
کـــــــــیهان - ساخت ترازویی که تا ۰.۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۱ گرم را اندازه‌گیری می‌کند! <!?php bloginfo('name'); ?> <!?php if ( is_single ) { ?> » Blog Archive <!?php } ?> <!?php wp_title; ?>
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Smal_Pic/14-1-1391/IMAGE634689692000352210.jpg
پژوهشگران انستیتو نانوفناوری کاتالان در بارسلونا موفق شدند با استفاده از نانولوله‌های کربنی، حساس‌ترین ترازوی جهان را ساخته و دقت اندازه‌گیری جرم را تا یک میلیون‌میلیارد‌میلیاردیم گرم افزایش دهند.

به گزارش نیوساینتیست، آدریان باختولد و همکارانش با استفاده از نانولوله‌های کربنی کوتاه و اندازه‌گیری بسامد نوسان آنها که وابستگی شدیدی به جرم ذرات تشکیل‌دهنده آنها دارد، موفق به این کار شدند. آنها برای دست‌یابی به این دقت افسانه‌ای، دمای درون ابزار را به نزدیکی صفر مطلق رساندند و علاوه بر آن شرایط خلأ را درون ابزار فراهم کردند تا تداخل ناشی از دیگر ذرات به حداقل ممکن برسد.
با این حسگر عجیب و غریب، پژوهشگران توانستند وزن یک اتم زنون را تا دقت یک اوکتوگرم (yoctogram) یا 24-10 گرم اندازه‌گیری کنند. با این حساب، این ترازو نخستین ابزاری است که می‌تواند جرم یک ذره پروتون را که حدود 1.7 اوکتوگرم وزن دارد، بسنجد.
تشخیص تفاوت‌های جزئی عناصر و ایزوتوپ‌ها در نمونه‌های شیمیایی و تعیین وضعیت سلامتی بیماران با اندازه‌گیری تفاوت جرم مولکول‌های نشان‌گر بیماری‌ها از جمله کاربردهای این ابزار اندازه‌گیری دقیق خواهد بود.:: موضوعات مرتبط: اخبار علمی و تازه های فناوری فیزیک
:: برچسب‌ها:
ن : محمد آقا
ت : 1391/01/16
نظرات()